Toulky po Londýně s Georgem – část 2
Hello, milujete toulky stejně tak jako já? Pokud ano, tak proč se nevydat zpět do Londýna? Naše předešlá cesta nám ukázala, jak to tam chodí. Co můžeme očekávat, jak se obléct či kde a jak kupovat lístky do divadla apod. Pokusím se tedy navázat tam, kde jsem skončil. Anglický čaj tentokrát asi vynecháme a možná si nalijeme i něco ostřejšího a odvážnějšího, co? To už nechám na vás. Tak pojďte, jdeme opět oslovit George, ten už totiž netrpělivě čeká na další otázky… 😊
Ahoj Georgi, jsi připravený opět odpovídat? Další otázka, která mě hned napadá, bude asi trochu těžší. Dají se vůbec nějak roztřídit představení, která se hrají v Londýně?
Zdravím, I’m ready.😊 Trochu odvážná otázka hned na začátek, ale určitě se na ni budu snažit odpovědět. 😊 Asi bych začal s tím, že také záleží, jak velký máte přehled o muzikálech. Každý to totiž vidí úplně jinak. A vidím zde minimálně dva typy lidí. Buď jste úplný nováček a teprve začínáte, nebo už máte naopak přehled, jste už takzvaný matador, a tak jdete za jistým cílem. Jak jsem již zmínil, v Londýně se každý den hraje obrovské množství titulů, tudíž je neustále z čeho vybírat. Já sám je rozděluji na klasiku, filmové, k zamyšlení či pro zábavu. Tyto čtyři skupiny rozhodně mohou pomoci při výběru. V mém případě se vždy všechny typy snažím různě kombinovat, protože je to obrovská várka emocí, která se musí nějak třídit.
Hmm. Chápu, že je to asi dost těžké. Pojďme si tedy tyto čtyři skupiny trochu více rozebrat.
Určitě. Předem se omlouvám, pokud to bude trochu delší. 😊 Zaprvé jde o zábavu – každý se chce bavit a odnést si z divadla zážitek, o kterém bude vyprávět, ba dokonce na něj bude moci dlouho vzpomínat. Pokud chcete opravdu nabít energií a ožít, je pro vás ideální muzikál Mamma Mia!. Mamma Mia! se hraje v Londýně již nějaký ten pátek a pokaždé, když se na ni zajdu podívat, nebo jdu jen náhodou kolem, mám úsměv ve tváři. Lidé zpívají, tančí, prostě žijí. Dobrá atmosféra by se tu měla krájet a rozdávat všem. Každý se zde uvolní a zapomene na své starosti. Díky filmové verzi vzrostla návštěvnost ještě více, navíc nesmrtelné hity ABBY jsou obrovskou výhodou. Představení, které každý zná, tudíž je to i pro diváky s menší znalostí angličtiny, to pravé ořechové k návštěvě. Ihned máte pocit, že se spolu s aktéry ocitáte přímo na řeckém ostrově. Nálož energie pro mě byl i muzikál We Will Rock You, stejný příklad jako Mamma Mia!. Další podobná představení jsou určitě i Tina – The Tina Turner Musical, Rock of Ages, Six a další.
Pokud do divadla v Londýně míříte jako zamilovaný pár, či jen toužíte po romantice, vaši pozornost jistě zaslouží Moulin Rouge! či Pretty Woman. Klasikou jsou již řadu let zaběhlé muzikály Phantom of the Opera, The Lion King, Wicked či Les Misérables. Pokud si říkáte: Hmm, to už jsem viděl několikrát, tak proč to vidět zas? Nebo třeba: To jsem viděl u nás, tak už to nechci vidět. Chyba. Tato díla rozhodně stojí za to vidět i v Londýně. Nikdy nezapomenu na svoji návštěvu Lvího krále. Seděl jsem v první řádě a hned po první písni Circle of Life jsem musel vyndat i kapesník. Nee, nebylo to hrozný, spíš to bylo dojetím. Scéna, při níž nastupují zvířata na jeviště, je prostě dechberoucí. Opravdu to je vymakané představení a neustále musíte koukat, co se kde děje. Stejně tak i Fantom opery a scéna s padajícím lustrem, který skutečně padá a vlastně se spíše řítí k zemi, stejně tak i úžasná Wicked či Bídníci, kteří mají od nedávna, kdy divadlo prošlo rekonstrukcí, také nové nastudovaní. Je až obdivuhodné, jak na tak malém jevišti dokážou předvést celý příběh.
V Londýně je též výborné, že se tam nebojí odvázat a otevřít i odvážnější témata, jako jsou například šikana, bulimie, homosexualita, různé nemoci, apod… Za zmínku rozhodně stojí tituly Dear Evan Hansen, Next to Normal, Bare, Then, Now & Next a další… Je toho opravdu dost, zmínit se dá celá řada představení. Jsem rád, že některá již zavítala i k nám.
Jak je důležitý výběr místa k sezení v divadle k tomu, abych si užil představení?
To je velice zajímavá otázka. Zaleží na každém, jak to vnímá, a samozřejmě i na tom, jaké má k dispozici finance. Nemyslím si ale, že by bylo nějaké vyloženě špatné místo. V Londýně jsou obrovské sály, a i když jeviště kolikrát není moc velké, tak prostorů k sezení je vždy obrovské množství a dělí se do několika kategorií. Vlastně je to rozděleno podobně jako u nás. Za kvalitu se platí, a tudíž místa s nejlepším výhledem jsou i finančně někde jinde. Samozřejmě se dají sehnat i levnější lístky. Buď je pořídíte v den představení, jak jsem již zmínil v předešlém článku, nebo si už dopředu můžete vybrat kraje, místa u sloupu nebo s menším prostorem na nohy. Mnohé stránky nabízí i různé náhledy toho, jak je vidět z místa vaši sedačky na jeviště. Takže máte určitou představu. Upozorňuji, že jeviště většinou bývá trochu vysoko, takže záleží, jak hodně chcete vidět na celý jeho prostor.
Pokud je inscenace plá efektů, rozhodně stojí za zvážení usednout trochu dále, aby měl člověk celkový rozhled a možnost vstřebat veškeré efekty. Kupříkladu to platí u muzikálu Frozen, kde se vše mění na ledové království, což je obrovský zážitek. Případné též u Back to the Future kvůli létajícímu autu či u Aladdin The Musical a jeho létajícího koberce. Rozhodně to chce hledat a hledat… časem si uděláte svůj vlastní přehled. Já sám se neustále učím v a zlepšuji v hledání. Pokud máte odvahu, můžete i soutěžit o lístky, je toho spousta. Rozhodujícím faktorem je také to, kolik lístků sháníte – či pro jednoho člověka, nebo pro skupinku. Je v tom rozdíl. Má rada každopádně zní: Nekupovat hned první, co uvidíte. Projít všechny nabídky a zjistit, kde to je nejlepší…
Jak mohu zjistit, které představení se hraje, případně se bude hrát?
No, způsobů je také několik. Nejlepší je se zeptat strýčka Googla. 😊 Ten najde opravdu vše. Pokud jste skutečný fanoušek muzikálů, tak určitě používáte i Facebook, Instagram, Twitter, kde zjistíte všechny aktuální novinky i připravované muzikály. Já třeba rád používám aplikaci TodayTix, kde najdu i přehled aktuálně hraných děl. Navíc jsou zde uvedeny důležité informace, jako název divadla a jeho adresa, délka představení, ale především i to, jak dlouho se daný titul bude hrát, než ho vystřídá jiný kus. Některá představení v Londýně jsou totiž hrána pouze omezenou dobu. Jestli něco chcete vyloženě vidět, je důležité si to proto včas naplánovat. Pak je rozhodně dobré sledovat oficiální stránky daného muzikálu. Skvělé stránky plné informací jsou i WhatsOnStage. Zde můžete najít aktuální přehled téměř všeho, co se děje a bude dít…
Pokud si najdu v castu svého oblíbence, je jisté, že ho uvidím?
Tak jisté to není nikdy. Je to prostě člověk, ne robot. Tudíž pokud onemocní, tak určitě hrát nebude. Ovšem mohu vás uklidnit, ve většině případů určitě hrát bude. Mohu uvést příklad, třeba konkrétně Frozen. Mám rád Samanthu Barks, mým snem bylo ji vidět. Ovšem ani ona nehraje neustále. Je proto dobré sledovat její stránky, na nichž pravidelně píše termíny, kdy hraje a kdy ne. Některé role jsou dost náročné, a proto se například stává, že úterky, případně v jiné dny, daná hvězda nehraje a nahrazuje ji její swing. Osobně jsem si třeba teď kupoval lístky na We Will Rock You, kde na mě už při nákupu vyskočilo, že nebude hrát hlavní hvězda roli Killer Queen. Měl jsem její alternaci. Co vám budu povídat – byla prostě skvělá, není poznat rozdíl. Ovšem chápu, že pokud už člověk letí přes kus světa, chce vidět i svoji oblíbenou tvář.
Hele Georgi, už jsem z toho všeho dostal hlad, a tak se tím zároveň nabízí otázka na jídlo a pití. Je možné i toto pojmout taky nějak stylově?
To víš, že jo. 😊 Jsme přece v Londýně a zde je zkrátka spousta možností, stačí chtít a vše je rázem možné, jak by řekla Mary Poppins. Znám jedno úžasné místečko, které se jmenuje The Theatre Cafe neboli divadelní kavárna. Pro mě je to jedno z nejhezčích míst. Nejenže se zde stylově najíte drobného občerstvení, ale můžete si vybrat i různé druhy nápojů, jejichž jména připomínají nejrůznější názvy představení. Pracuje zde skvělý personál, který vám připraví výbornou kávu do stylových hrníčků. Atmosféru už jenom umocní tematická výzdoba, ale též pódium, kde si můžete zazpívat i vy. Stačí jen najít odvahu, vybrat si svůj muzikálový song a jde se na to. Nikdo se vám nebude smát, všichni vás podpoří a dodají vám odvahu. Vždyť je to přece muzikálová kavárna, takže pokud jste v Londýně, určitě byste ji neměli zapomenout navštívit.
Moc děkuji za další příjemný rozhovor s Georgem…
Pro dnešek už toho bylo zase dost a já se budu těšit opět v dalším článku.
Takže bye, bye!
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!