Muzikál The Bodyguard: Za tebou já chci jít
Miliony fanoušků po celém světě vzhlíží ke svým hvězdám s obdivem a láskou. Lesk a sláva každé star na nás vyskakuje z každého rohu. Pravidelně je sledujeme na všemocném Instagramu, na internetu či v televizi. Máme možnost vidět každý jejich krok a pohyb, který zrovna udělají. Ovšem je tohle ta skutečná sláva? Ano, může být, jenže i sláva má svoji daň. Každá hvězda má též nárok na své soukromí a svoji ochranu před fanoušky. Ne každý fanoušek totiž může být tím hodným, nepříliš otravným. Nezbývá než se trochu chránit a především střežit to málo, co zbylo ze soukromí. K tomu slouží osobní strážce – Bodyguard. Bodyguard znamená v překladu tělesný strážce a základem jeho práce je předejít případným hrozbám a ochránit život dané osoby. Musí zvládat všechny krizové situace i první pomoc, samozřejmě též ovládat zbraně a řídit různé dopravní prostředky, zároveň ovládat etiketu a dobře komunikovat.
Je celkem zajímavé, že kdykoliv se vysloví slovo Bodyguard, tak každého určitě hned napadne filmový Bodyguard. Whitney Houston se navždy zapsala do naší mysli tímto příběhem a svou hudbou, která ho doprovázela. Bohužel neměla to štěstí s námi zůstat déle a potěšit nás ještě další skvělou hudbou. Ovšem to co dokázala, ač za svůj krátký život, si stačilo získat srdce milionů fanoušků po celém světě. Měla a vždy bude mít úžasný, až přímo nadpozemský hlas, dalo by se říci, hlas od Boha. Navíc měla zvláštní nadání na výběr hudby, kdy se vše točilo kolem lásky a života. Musím uznat, že to byl tenkrát dobrý tah od producentů, když ji oslovili s nabídkou zahrát si ve filmu. Její sláva a hvězdná kariéra šla mnohem výš a výš. Po smrti Whitney Houston byla rázem ohlášena též divadelní verze, a to v podobě muzikálu. Muzikál The Bodyguard vznikl na základě knihy Alexandera Dinelarise a samozřejmě též i filmového zpracování. Mimochodem byl doplněn o několik písní a větší prostor zde dostala i sestra Rachel, známá jako Nicki.
Muzikál se stal ihned obrovským hitem. West End si užíval jeho slávu od roku 2012 a od té doby se pravidelně hraje po celém světě. Já sám jsem měl štěstí ho vidět dvakrát ve Vídni, kde mělo toto představení ohromný úspěch. Proto jsem nesmírně rád, že se podařilo uvést toto představení právě v Hudebním divadle Karlín. Nebudu lhát, tentokrát jsem se opravdu bál, jak toto celé dopadne. Přece jen uvést tak obrovský projekt není lehké. Zároveň přeložit do češtiny všechny ty nám tak dobře známé texty, to je též nadlidský výkon. Neváhal jsem však ani minutu a ihned si koupil lístek. Toto představení musím zkrátka vidět a udělat si svůj názor, říkal jsem si. Kromě textů jsem se bál trochu i scény a dalších aspektů. No, pojďme se podívat, jaké to bylo, alespoň z mého pohledu.
Hudební divadlo Karlín po dlouhé době opět přivezlo skvělý zahraniční titul. Obrovskou výhodou bylo právě známé jméno – The Bodyguard. Obrovský zájem ze strany diváků byl jen známkou jeho majestátu. Během chvíle bylo vyprodáno každé představení, ovšem ve vzduchu byla celou dobu otázka – zvládneme tento titul ustát a zachovat jeho obrovský potenciál? Nebudu vás napínat. Myslím, že se to povedlo, a to hned z několika důvodů. První obrovská výhoda je krásný prostor, kterým Hudební divadlo Karlín disponuje. Důležitým prvkem byl i živý orchestr a hudební nastudovaní Martina Kumžáka, které dodává celému představení ten pravý šmrnc a noblesu. Hned od prvních tonů jsem věděl, že po hudební stránce to bude pecka a opravdu to pecka byla. Často budete mít chuť vyskočit ze sedačky a pořádně to roztočit v rytmu hudby.
Dalším důležitým faktorem je scéna, aby si člověk dokázal aspoň trochu představit situaci, která se právě odehrává na jevišti. Martin Černý jako scénograf a a Antonín Procházka jako režisér spolu vytvořili zajímavé uvedení. Obrovské jeviště divadla bylo po celou dobu představení plné různých nápaditých kulis. Už od samotného začátku, kdy se poprvé seznamujeme se strážcem Frankem, který se ocitá v přestřelce, máme na scéně auto. Během několika vystoupení slavné Rachel, ať už v baru, na diskotéce, či udílení filmových Oscarů se vždy přesuneme do kulis, které nám toto místo znázorňují. Co je ale opravdu povedeným kouskem, jsou kulisy domu. Obrovské trámy, které nám vytváří luxusní rezidenci, která se různě otáčí – to vše naznačuje obydlí hollywoodské hvězdy. Dále je zde vytvořená i chata, kde se naše hvězda snaží ukrýt. V představení lze spatřit i několik videoprojekcí, ktéré ničím neruší a jsou doplňkem příběhu. To vše nám ještě umocňuje skvělé osvětlení Pavla Dautovského, který si zde krásně vyhrál.
Nesmím zapomenout na kostýmy, které jsou též důležitou složkou představení. Viděl jsem již několik uvedení a musím říci, že Michaela Horáčková Hořejší trefila danou dobu, v níž se příběh odehrává. Trochu mi to připomnělo i film Velky Gatsby, stará móda, ovšem elegantní a nápaditá. Rachel vystřídá během představení několik kostýmů, od ležérní garderoby až po drahé róby hvězdné superstar. Závěrem celého hodnocení si nechávám český překlad. Toto bude vždy problém, kdy se zkrátka nezavděčíte každému. Jsou totiž dva tábory – jeden, co třeba anglickým textům vůbec nerozumí, a tudíž si rád poslechne, oč jde. Druhý zase preferuje originál. Ano, jsou věci, které se prostě nedají přeložit. Já sám jsem během představení měl mozek nastavený na angličtinu. Musel jsem se hodně soustředit, abych vnímal český text. Osobně si ale myslím, že se povedl, i když musím též poznamenat, že někdy to byl opravdu oříšek – nacpat všechen ten český text do hudby. Nám dobře známé hity Whitney Houston, které umíme snad i pozpátku, máme najednou možnost slyšet česky. Adam Novák se snažil, jak jen mohl. Je jen na vás, jestli to přijmete, nebo ne. Rozhodně to pro vás bude zážitek a zpětně si budete při odchodu z divadla zpívat – Za tebou já chci jít…
Nyní se přesuneme k samotnému obsazení a začneme přímo u hlavní role Rachel Marron. Do této role byly obsazeny Eva Burešová a Tereza Mašková. Obě dvě jména jsou skvělou volbou a už teď se těším, až uvidím i druhou alternaci. Během mé první návštěvy představení jsem měl možnost spatřit Evu Burešovou. Eva byla vybrána opravdu skvěle. Hned v samotném začátku jsem si řekl: Ano, to je ono. Bylo důležité mít silný a jistý hlas, což Eva má. Pokud by byla do role Rachel obsazena herečka, která by nebyla schopná tento projekt utáhnout, tak musím říct, že by to nebylo ono. A český překlad by to ještě zhoršil, pokud se vrátím k textům. Eva je ale obrovský profík a tomuto projektu dala maximum. Bylo vidět, že ji tato role náramně baví, dokáže si s ní pohrát a s každým tónem a slabikou dokáže přivodit atmosféru, kterou chceme. Kolikrát jsem si během představení říkal, že i kdybych měl ovladač v ruce a přepínal na něm jazyk z češtiny do angličtiny, tak by to pro Evu nebyl vůbec žádný problém. Jsem opravdu rád, že byla obsazena zrovna ona. Její Rachel nám dokázala přiblížit život slavné zpěvačky, která nemá ponětí o tom, jaká je skutečná realita ohledně její slávy a kariery. Ovšem, když na to přijde, uvědomí si, jak s tím naložit. Eva si se svou rolí pohrála a spolu s Hynkem Čermákem tvořila skvělý pár. Jsem rád, že i u nás máme českou Whitney, kterou Eva zajisté je.
Věřím, že i Tereza bude též skvělou volbou a moc se na ni těším. Na Rachel je postaven celý příběh, tudíž zde má značný prostor. V představení zazní hned v samotném úvodu píseň Queen of the Night – Královna noci, přičemž touto živoucí a energetickou písni nás Rachel ihned přiková k sedačce. Během přestavení zazní ještě mnoho hitů slavné zpěvačky, jako How Will I Know – Jak to poznám?, Run to You – Za tebou já chci jít, I Have Nothing – Já nic nemám,… Všechny tyto písně si ihned oblíbíte a věřím, že i v češtině.
Do role Franka Farmera byl obsazen herec Hynek Čermák. Ač moc nevyhledávám české filmy, tak musím uznat, že Hynek je vždy dobrou volbou, tudíž jsem byl i zde rád za jeho obsazení. Jeho obrovskou výhodou je hluboký hlas, který nám dokáže dotvořit pocit bezpečí. Navíc byl vtipný, sebejistý a ihned skvěle zapadl mezi ostatní ansámbl. Pokud vás zajímá, jestli zvládne Hynek i zpívat, pak se určitě musíte přijít podívat sami. No… a jestli zvládne stát se tím pravým hrdinou a splnit svoji roli Bodyguarda? Kdo ví? Frank Farmer je připraven zachránit nejen život, ale i srdce slavné Rachel.
Další důležitou postavou v tomto příběhu je sestra Rachel, Nicki Marron. Její prostor je v příběhu značně důležitý, je to právě ona, kdo jej posouvá. Natália Hatalová se nám převedla s jistotou a lehkostí. Její postava v tomto příběhu působí osaměle a smutně, což Natália vystihla zcela přesně. Ona je tou, co je ve stínu své sestry a přitom chce mít též uznání a úspěch. Přitom nás dovede pohladit na duši.
Matěj Hezký se představil jako syn Fletcher, malý klučina, který nám do děje přidá pocit bezpečí a dětské křehkosti. Jeho výkon byl též skvělý a zcela jistý. Bylo vidět, že ho tato role baví, navíc v ní působí zcela přesvědčivě. A co by to bylo za příběh, kdyby v něm nebyl někdo zlý? Zde můžeme najít roli The Stalkera, kterou si střihl Filip Kaňkovský, rovněž zcela přesvědčivě. Ač je tato role nepěvecká, tak dokáže značně zaujmout a získat si svůj prostor. Jde z něj respekt a strach. Filip nám dotvořil atmosféru, kterou daný příběh potřeboval.
V dalších rolí může vidět Richarda Genzera, Pavla Nečase a Dennyho Ratajského. Všichni tři pánové mají též svůj prostor, jejich role jsou spíše herecké a posouvají nám děj a dotváří dané situace. Celé představení též táhne company, která zde má dost prostoru. Jejich taneční výkony jsou skvělé, ale mají i herecký prostor a působí jako sehraná parta. Za zmínku stojí též dívčí trio a jejich karaoke vystoupení. Musím zde pochválit Marka Lhotského jako výrazného člena taneční company.
Závěrem mohu toto představení, jehož tempo je svižné, vřele doporučit. V téměř dvou hodinovém hereckém koncertě o životě slavné zpěvačky Rachel Marron alias Whitney Houston nám zazní její největší hity, a to přímo v češtině. Pokud chcete slyšet světoznámý hit I Will Always Love You a další, je pro vás představení The Bodyguard tou pravou volbou. Příběh velké lásky Franka a Rachel vás zajisté bude bavit. To si pište!
Váš Bodyguard…
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!