Muzikál Ne/Normální: Hra s osudem
Mít šťastný život, báječnou rodinu a láskyplný vztah, je snem každého z nás. Ovšem jsou i rodiny, kde nenajdeme ani jeden z těchto požitků. Dovolte mi, abych vás do jedné takové rodiny pozval. Rodina Goodmanova je na první pohled typickou americkou rodinkou. Matka, otec, dcera a syn. Všichni společně vedou normální život, no normální, vlastně tak trochu Ne/Normální. Co všechno může ovlivnit osud v rodině a ovlivnit stav nemocné hlavní hrdinky?
Muzikál Next to Normal je rockový muzikál se scénářem Briana Yorkeyho, který se zároveň postaral o texty písní, a hudbou Toma Kitta. Tento titul spatřil světlo světa roku 2008 a od té doby posbíral hned několik cen, především díky obsazení Alice Ripley do hlavní role. Ihned poté jeho další cesta vedla k produkcím po celém světě a následně dorazil i k nám do České republiky. Svoji premiéru si tento muzikál odbyl v Praze v Divadle na Prádle, kde se v hlavní roli Diany představila Daniela Šinkorová. 7 statečných si tenkrát nenechalo ujít jeho premiéru. Další uvedení si vzalo pod svá křídla Městské divadlo Brno, kde se úspěšně hraje dodnes.
Toto představení je značně náročný kousek, který se zabývá tématy, jako jsou deprese, smutek či sebevražda. Ovšem hlavním problémem je právě Dianina bipolární porucha. Pro nás laiky se jedná o závažné psychické onemocnění, které se projevuje střídáním období mánie a deprese. Obvykle to bývá nemoc na celý život, tedy neléčitelná. Na zmírnění příznaků je odborníky doporučeno užívání řady léků, také pomoc odborníka v podobě psychoterapie a pravidelných konzultací. Někdy může být doporučena i elektrokonvulzivní terapie. Jestli je toto účinné, to netuším, každopádně to dokáže s člověkem pěkně zamávat a zajisté narušit jeho běžný život.
Samotné představení by nebylo tak vynikajícím bez přítomnosti celého týmu lidí. Petr Gazdík stál přímo v čele režie a úprav. Musím uznat, že se mi toto provedení neskutečně líbilo. Bylo vidět, že si dal obrovskou práci s přípravou. Dokázal z herců vydobýt maximum, aby se každý z nás dokázal ztotožnit s danou postavou, vklouznout do jejich prostředí a přebrat jejich starosti a trápení. To se zajisté povedlo, protože celý sál, spolu se mnou, prožíval každou minutu celého příběhu. Svůj podíl na tom mají zajisté i texty od Zuzany Čtveráčkové. Bylo vidět že si pohrála s každým slovem. Její překlad nám tak dovolil poznat osudy rodiny Goodmanových. Věřím, že to nebylo nic jednoduchého, protože toto neskutečné množství textů je opravdu lahůdkou, ale i zkouškou paměti pro herce. 😊
Dalším zásadním bodem je scéna, o níž se postaral Emil Konečný. Je složena z kovové konstrukce, která slouží jako patro domu. Hravě si tak dokážeme představit obydlí rodiny Goodmanových. Vidíme snad do každého rohu, a proto můžeme vnímat obraz z různých stran, přece jen kolikrát se na scéně odehrává vícero příběhů v jeden moment. Nejvyužívanější místností v příběhu je kuchyň, kde se hlavní aktéři pravidelně scházejí. Ač scéna působí jednoduše, je využita na maximum a v podstatě nám dokresluje příběh.
Oblečení, které můžeme vidět na všech hercích, se nese ve stylu moderní doby. Eliška Ondráčková Lupačová měla to správné oko pro stylizaci kostýmů k postavám. Nejvíce to sluší hlavní aktérce příběhu. Na koho ale nesmím zapomenout, je samozřejmě dramaturgie. O tuto činnost se postarali pánové Ondřej Doubrava a Miroslav Ondra. Speciálně musím jmenovat právě Ondřeje, protože ten je spjatý i s uvedením v Praze. Ne/Normální je pro něj srdeční záležitostí a musím uznat, že to bylo na díle vidět. Mám takový pocit, že herci nehráli, oni jimi skutečně byli. Každá postava přesně věděla, co má dělat, jak se má chovat. Gesta, mimika, prostě vše. Mé díky patří vám.
V průběhu představení zazní několik písní, každá z nich vystihuje danou osobu z obsazení. Svižné rockové tempo jim dodává vynikající orchestr. Písně jsou rytmické, energické a udávají život celému příběhu. Především musím zmínit písně, co má ve svém partu postava Gabe – právě ty patří mezi mé nejoblíbenější. Šťávu celému muzikálu dodávají líbezné housle, klávesy, kytara a violoncello. To vše lahodí našim uším až do posledního detailu.
Nyní už se podrobněji zaměříme na naši rodinku, o které tu celou dobu píši. Příběh nás zavádí přímo do domu Goodmanových. V Dianu Goodmanovou, která je hlavní hrdinkou příběhu, se proměnila Ivana Vaňková. Diana je matka, která trpí bipolární poruchou. Z jejího příběhu máte pocit, že žije stále zaseknutá v jedné časové smyčce, z níž se nedokáže hnout. Má pocit, že jí neustále něco chybí, pořád musí na něco myslet a přitom zapomíná na běžné věci. Přitom její dcera Natálie potřebuje právě nejvíc její lásku. Dianě je největší oporou manžel Dan, který by jí snesl modré z nebe. Ovšem to, co ona chce, nedokáže ani on. Jediným východiskem z celé situace je návštěva doktora. Snad Dianě dokáže pomoci. Jediný, koho má Diana plnou hlavu, je její syn Gabe. On ji vede tak trochu jako loutku a ona se od něj nedokáže odtrhnout. Tato situace je značně vyčerpávající, a to pro všechny členy rodiny. Je vůbec nějaké východisko z této situace? Je i není. To uvidíte, když navštívíte toto představení.
Co vám ale mohu hned prozradit je to, jaká byla Ivana Vaňková. Boží, Boží, Boží. Už je to nějaký pátek, co jsem muzikál navštívil, ovšem když zavřu oči, tak stále vidím její pohled. Kouká do dálky, snaží se něco zahlédnout, něco, co by jí připomnělo lepší chvíle. Možná něco, nebo někoho, hledá. Pomoc, pochopení? Ivana se do role skvěle hodila a věnovala Dianě kus sebe. Celou dobu máte pocit, že musíte skočit na jeviště a nabídnout jí pomoc, i když víte, že to není možné. Snažíte se pochopit tuto nemoc. Doufáte, že se to zlepší. Ivana vystřídá hned několik hereckých poloh. Jedná se o dost náročnou roli, ovšem zážitek je to obrovský. Po pěvecké stránce byla též výborná. Ihned po příchodu si získá vaši pozornost. Až se sami sebe budete ptát, jestli je Ivana Dianou, nebo Diana Ivanou.
V těsném závěsu stojí manžel Dan, v podání Lukáše Janoty. Též odehrál herecký koncert. Byl oddaným manželem a starostlivým otcem. Snažil se najít východisko z celé situace a pomoci všem. Tajně mu držíte palce a doufáte jen v to nejlepší. Zpěv byl též lahůdkou. Jsem rád, že se našlo i pár vtipných scének a Lukáš dokázal publikum pobavit. Jeho příběh je stejně zajímavý jako příběh jeho ženy Diany. Co vše se mezi nimi stalo a co se ještě stane, ovšem nemohu prozradit, aby byl každý z vás stejně překvapený, jako jsem byl já.
Gabe je také tak trochu hlavní postavou. Ihned vás zaujme. Jak já říkám, role pana tajemného. 😊 Kdo je vlastně Gabe? Proč na něj Diana pořád čeká a co chce vůbec on sám? Já jen vím, že toto je podle mě životní role Marca Salvadoriho. Marco se ihned po nástupu na pódium promění v Gabea. Jeho přítomnost s sebou něco přináší, pro Dianu je to pocit bezpečí a útěcha, kterou hledá. Pro nás diváky je to zase záhada. Skvěle napsaná role dává obrovskou příležitost, která byla využita na maximum. Marco nezaváhal a vše s přehledem zvládl, též po pěvecké stránce byl výborný. Jeho songy jsou úderné, dynamické a především rychlé. Stejně tak jak rychle se na jevišti objeví, tak i rychle zmizí. Jsem nesmírně rád, že herci spolu spolupracují, je z nich cítit jistota a odhodlání, s nímž jdou do tohoto příběhu. A nám pak nezbývá nic jiného, než se nechat unášet na vlnách tohoto hereckého koncertu.
Další důležitou postavou v příběhu je samozřejmě Natalie. Eliška Skálová je srdcem představení. Právě zápasí s pubertou, potřebuje lásku a pomoc ostatních. Ovšem jediný, kdo jí toto zvládne dát, je její otec. Ovšem ani tomu nemůže říci vše. Jednoho dne se Natalie zamiluje do mladíka Henryho, který se ji snaží učinit šťastnou. Eliška báječně vystihla veškeré části své role. Otevřela nám kus sebe. V průběhu děje též prochází určitým vývojem, který nám otevírá další etapu jejího života. Je opravdu zajímavé sledovat osudy této rodiny a postupně skládat tento příběh jako puzzle. Po položení poslední kostičky se nám příběh sice uzavře, ovšem několik dalších otázek padne. To je poslání Ivany, Lukáše, Marca a Elišky neboli rodiny Goodmanovy, co společně drží pevnou vazbu celého příběhu a lehce nám nabourává naše myšlenky v lepší zítřky…
V menší roli přítele Natalie Henryho se nám předvedl Jonáš Florián. Výborný parťák pro Natalii. Jeho přispění příběhu je též důležité – to on nám ji poprvé ukáže šťastnou. Jonáš se skvěle vžil do role bláznivého středoškoláka, který se bezmezně zamiluje do Natalie. Spolu s ní vytváří v ději světlo naděje.
Na závěr si nechávám dvojroli Dr. Maddena/ Dr. Finea. No, kdo jiný mohl tyhle dva crazy doktory zahrát než Dušan Vitázek? Jeho role je tou nejvtipnější z celého příběhu. Při pravidelných návštěvách nemocné Diany, si říkáte, kdo vlastně potřebuje pomoc – ona, nebo sám doktor? 😊 Důležité je ale to, že Dušan tuto roli zvládl zcela s přehledem. Během jeho výstupů došlo ke značné úlevě myšlenek, ale také k pocitu bezmoci. Mít takového psychiatra, tak budeme mít ten nejšťastnější septik v celém městě. Stejně tak, jako měla Diana. 😊
Next to Normal neboli česky Ne/Normální, je muzikál, který se zabývá tématem z běžného života. Většina muzikálů uváděných v Česku sází přitom na zábavu a smích. Jsem rád, že svoje místo už zde nacházejí i tituly, které se týkají i něčeho jiného a v zahraničí jsou populární. Jedním z nich je právě tento muzikál. Nejen silný příběh, ale také skvělé nastudování, perfektní živý orchestr a prostě vše kolem- to činí z tohoto titulu výborný počin. Po tomto představení budete odcházet z divadla sice duševně narušeni, ovšem plni silného prožitku. Děkuji všem za emociální zážitek…
Napište váš komentář
Chcete se zapojit do diskuze?Neváhejte a napište váš příspěvek.